Go Back   Aquarium Advice - Aquarium Forum Community > Saltwater and Reef > Saltwater & Reef - Getting Started
Click Here to Login

Join Aquarium Advice Today
Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Please support our sponsors and let them know you heard about them on AquariumAdvice.com
 
Old 11-22-2007, 01:50 PM   #11
AA Team Emeritus
 
cmor1701d's Avatar


 
Join Date: Feb 2003
Location: Belle Mead, NJ
Posts: 7,814
A pack of filters costs $40.00 and includes:
1) 10 micron sediment filter
1) 5 micron Coconut Carbon Black
1) one micron Coconut Carbon Black
1) Full size vertical color changing DI Cartridge

Due to my use I get a different package with 6 sediment the 2 carbon and refillable DI material (4 refills) for around $75.00.
__________________

cmor1701d is offline   Reply With Quote
Old 11-22-2007, 06:51 PM   #12
SW REEF 18+ YEARS
Community Admin
 
melosu58's Avatar



Tank of the Month Award
 
Join Date: Oct 2004
Location: Virginia
Posts: 38,249
For me it is worth it just to not have to lug those jugs around. As far as Cost you`ll be better off making your own RO/DI water.
__________________

__________________

SITE ADMINISTRATOR

You can view many of my fish and corals in my photo albums in my profile.

View my tank


AA Community Rules|AA TOS

Forums 101 - posting, accounts, basics
melosu58 is offline   Reply With Quote
Old 11-23-2007, 01:08 PM   #13
Moderator Emeritus
 
Join Date: Sep 2003
Location: Indiana USA
Posts: 2,694
I go through 4-5 gal of water a day. No way I am going to get my water from a LFS. For small tanks, it might not be worth the trouble to get your own unit. Might be good to get a TDS meter and verify the water you are getting from the LFS is as pure as you want it to be though.
__________________
*180 gal Display, 100 gal basement sump, 33 gal refugium, 3x250 MH, 2x160 VHO actinics, zoos, some softies, LPS & lots of acros and other SPS.
*100 gal prop tank plumbed into main system w/ 2x96 PC lights and 1x150 MH,
ellisz is offline   Reply With Quote
Old 11-23-2007, 06:44 PM   #14
Aquarium Advice Regular
 
Join Date: Nov 2006
Location: Plano, IL
Posts: 63
I make my own RO also - i can make 50 gal per day, so i never run out... Filters are about $ 40-50 per year...i too have a good water source... As far as ease of installation, the unit was installed in like 30minutes or so... just make sure you have good water pressure before you install a unit - i have a friend who needed to add a "pump" of sorts to boost his water pressure, otherwise his RO wouldn't work properly...
All in all, id say its a worthwhile investment...
__________________
animalparamedic is offline   Reply With Quote
Old 11-23-2007, 11:26 PM   #15
Aquarium Advice Addict
 
lando's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Savage, MN
Posts: 7,889
Quote:
For me it is worth it just to not have to lug those jugs around.
The "soft cost" alone is enough for me. Getting a home RO/DI unit saves sooo much time and hassel in buying and hauling water from the LFS. I love having it on hand at home whenever I need it. There is something to be said for the connivance.
__________________
Some people are like slinkies...they serve no real purpose yet can still bring a smile to your face when you push them down the stairs!:p
Have a great day! Brian
lando is offline   Reply With Quote
Old 11-23-2007, 11:58 PM   #16
Aquarium Advice Addict
 
fijiwigi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Location: Eastern Washington
Posts: 1,726
I dont know I think it is more convienent to drop off my jugs and pick them up later than having to wait 2 hours for a 5 gallon jug at home. Mainly I was debating cost and time. It would be more time to make it at home. And when I figure 200 startup for the unit and 60 dollars a year for filters. I change 30 gallons a month in my 46bow. 60 dollars dividedx 12 months is 5 dollars per month or .16 per gallon at 30 gallons a month. And for the first year if I factor in the cost of the RO/Di unit at 200.00 roughly. Divide that by 12 months is 16.00 a month divided by 30 gallons is .53 cents per gallon for a total cost of .68 cents per gallon for the first year and .16 for every year after and I have to wait hours for my water?? granted there are many variables to the equation. I just have a hard time swallowing the expense. Maybe since I only change 30 gallons a month I could go longer than a year on the filters I don't really know.
__________________

__________________
fijiwigi is offline   Reply With Quote
Reply

Tags
ro/di

Please support our sponsors and let them know you heard about them on AquariumAdvice.com

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
cost iwantareef16 Saltwater & Reef - Getting Started 27 03-28-2011 06:47 AM
low cost auto water level control system ajacinth General Hardware/Equipment Discussion 0 08-16-2005 01:04 AM
How much did it cost?? madchild24 Freshwater & Brackish - General Discussion 22 06-18-2005 10:52 PM
How much does it cost pondmom Saltwater Fish Only & FOWLR 11 12-04-2003 09:31 PM
How much do you think all this would cost me? Saltwater & Reef - Getting Started 5 06-17-2003 11:26 AM







» Photo Contest Winners








Copyright 2002- Social Knowledge, LLC All Rights Reserved.

All times are GMT -4. The time now is 01:21 PM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8 Beta 1
Copyright ©2000 - 2017, vBulletin Solutions, Inc.